Informacje nt przetwarzania danych osobowych / plików cookies: » szczegóły

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) * Inspekcja Weterynaryjna Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kłodzku z/s w Bystrzycy Kłodzkiej

http://piw.bip.klodzko.pl

 Służba Cywilna - przejście na stronę dcs.kprm.gov.pl

Strona główna BIP: gov.pl/bip
Strona główna instytucji: http://piw.bip.klodzko.pl
Dane podmiotu i komunikaty

Kategoria menu:Dane podmiotu i komunikaty

Komunikaty

Szanowni Państwo,

W zakładce "ogłoszenia" udostępniliśmy praktyczny przewodnik bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących zwierzęta parzystokopytne.

Zachęcamy do zapoznania się.

Bezpośredni link do przewodnika: PRAKTYCZNY PRZEWODNIK BIOASEKURACJI


Autor:Katarzyna Sołtyk (2025.04.18 13:27)

Szanowni Państwo,

Od roku 2026, dokonywanie zgłoszeń zdarzeń zwierzęcych odbywać się będzie wyłącznie przez aplikacje IRZPlus!


Autor:Katarzyna Sołtyk (2025.04.09 14:51)

Polska pozostaje krajem, w którym nie stwierdzono wirusa pryszczycy, a intensyfikacja działań prewencyjnych MRIRW związana jest z zagrożeniem transmisją wirusa z krajów sąsiednich, gdzie choroba występuje i gdzie potwierdzane są kolejne ogniska pryszczycy.  

W związku z fałszywymi informacjami, pojawiającymi się coraz częściej zwłaszcza w przestrzeni mediów społecznościowych, przypominamy:

W Polsce obowiązuje zakaz transportu żywych zwierząt parzystokopytnych (w szczególności z gatunków: bydło, owce, kozy i świnie), produktów pochodzenia zwierzęcego oraz obornika, słomy i siana z tych terenów Słowacji i Węgier, które objęte są ogniskami pryszczycy oraz ze stref buforowych, bezpośrednio związanych z potwierdzonymi ogniskami (strefy wyznaczają narodowe służby sanitarne Słowacji, Węgier i Austrii).
Transport zwierząt żywych zwierząt parzystokopytnych (w szczególności z gatunków: bydło, owce, kozy i świnie), produktów pochodzenia zwierzęcego oraz obornika, słomy i siana z innych terenów niż wskazane powyżej, możliwy jest tylko na 10 wyznaczonych przejściach granicznych:

- województwo podkarpackie: przejście graniczne Barwinek;
- województwo małopolskie: przejścia graniczne Chyżne i Piwniczna;
- województwo śląskie: przejście graniczne Chałupki, Boguszowice - Cieszyn, autostrada A1 - Gorzyczki dla ruchu z terytorium Czech oraz przejście graniczne Zwardoń dla ruchu z terytorium Słowacji;
- województwo opolskie: przejście graniczne Trzebina i Głuchołazy;
- województwo dolnośląskie: przejście graniczne Kudowa - Słone

Przypominamy również podstawowe zasady prewencji - zasady bioasekuracji, które bezwzględnie obowiązywać powinny wszystkich rolników, hodowców i osoby pośredniczące w transporcie zwierząt i towarów.

Zwierzęta wprowadzane do gospodarstwa muszą pochodzić z wiadomego źródła i być zidentyfikowane; zwierzęta spoza Polski muszą być zaopatrzone w świadectwo zdrowia potwierdzające ich pochodzenie i status zdrowotny (uwaga: dla trzody chlewnej świadectwo zdrowia potwierdzające ich pochodzenie i status zdrowotny obowiązuje także w obrocie krajowym).
Przed włączeniem nowo zakupionych zwierząt do stada, osobniki powinny być odizolowane przez okres min. 14, a optymalnie 21 dni.
Pasze, ściółka przywożone do gospodarstwa muszą pochodzić z ustalonego źródła i być przechowywane w izolacji od zwierząt nie pochodzących z gospodarstwa.
Należy ograniczyć do minimum kontakt zwierząt z gospodarstwa z innymi osobnikami, w tym na pastwiskach (ogrodzenia, pastuchy elektryczne).
Koniecznie należy przestrzegać zasad mycia i dezynfekcji urządzeń i narzędzi mających kontakt ze środowiskiem przebywania zwierząt po każdym użyciu. Zalecamy nieużywanie narzędzi i sprzętu poza gospodarstwem.
Należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny osobistej; przed i po obsłudze zwierząt, pasz lub ściółki konieczne jest mycie rąk i ich dezynfekcja (np. 0,2% roztworem kwasku cytrynowego) oraz całkowita zmiana obuwia i ubrania.
W wejściach do budynków inwentarskich powinno się stosować maty (kuwety) ze środkiem dezynfekcyjnym (działającym na wirusa pryszczycy) i na bieżąco ten środek uzupełniać.
Konieczne jest ograniczenie odwiedzin w gospodarstwach osób postronnych do niezbędnego minimum. Należy rozważyć w gospodarstwach prowadzenie rejestru wejść i wyjść osób oraz ruchu pojazdów (wjazdy i wyjazdy), co jest szczególnie ważne ze względu na nadchodzące spotkania w czasie Świąt Wielkanocnych
W przypadku zaobserwowania objawów choroby zakaźnej, a w szczególności: podwyższonej wewnętrznej ciepłoty ciała 40 42 oC, ślinotoku, kulawizny ze zmianami na racicach i szparach międzyracicowych lub zmian na wymionach - należy natychmiast zgłosić to lekarzowi weterynarii, policji lub władzom gminnym i zatrzymać jakiekolwiek przemieszczanie się zwierząt, rzeczy i osób z tego gospodarstwa.

Skuteczność naszych działań prewencyjnych zależy także od skutecznej komunikacji, w której wykorzystujemy wiarygodne źródła informacji. Wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRIRW dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca oraz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii  www.wetgiw.gov.pl

Ulotka na temat przyszczycy - do pobrania w formie załącznika.

Pliki powiązane z informacją


Autor:Katarzyna Sołtyk (2025.04.09 14:48)

Szanowni Państwo,

W związku z wystąpieniem w Niemczech pierwszego ogniska pryszczycy (FMD), udostępniamy poniżej link do komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii z dnia 14.01.2025 r.:

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii na temat ogniska pryszczycy w Niemczech

Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dot. w/w choroby:

O pryszczycy, drogach zakażenia i ochroną zwierząt przed chorobą

Objawy i przebieg choroby oraz diagnostyka różnicowa

Zasady monitoringu i zwalczania pryszczycy

Przepisy prawne związane z pryszczycą

Informacja Głównego Lekarza Weterynarii dla posiadaczy bydła, owiec, koz, świń oraz innych zwierząt parzystokopytnych na temat pryszczycy


Przypominamy, że wszystkie aktualne informacje i komunikaty znajdą Państwo na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii w zakładce 'Aktualności': https://www.wetgiw.gov.pl/main/aktualnosci


Autor:Katarzyna Sołtyk (2025.04.09 14:47)


Autor:Katarzyna Sołtyk (2025.04.09 14:47)

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, iż od 03.02.2025 r., wznawia działalność Terenowa Pracownia Diagnostyki Włośni w Bystrzycy Kłodzkiej. Pierwsze badanie odbędzie się 04.02.2025 r., natomiast próbki będą przyjmowane od 03.02.2025 r.

Jednocześnie przypominamy, że próbka mięsa do badania wagowo powinna wynosić około 100 g. Mięso nie może być mrożone i powinno być dostarczone do 48 godzin od odstrzału.

Ze względów organizacyjnych próby są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00, a badanie jest wykonywane dwa razy w tygodniu – we wtorek i w piątek (w te dni przebadane zostaną tylko te próby, które będą dostarczone do godz. 10.00).

Aktualnie zlecenie badania zewnętrznego mięsa na obecność włośni prosimy zgłaszać na formularzu z dnia 14.10.2024 r. (dostępny TUTAJ ).

Badanie jest bezpłatne.


Autor:Katarzyna Sołtyk (2025.04.09 14:22)

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kłodzku informuje, iż na terenach zalanych przez powódź nie ma konieczności prowadzenia dodatkowej akcji szczepienia zwierząt na choroby zakaźne. Szczepienia zwierząt powinny się odbywać zgodnie z dotychczasowym programem ustalonym przez lekarza weterynarii i wynikać tylko i wyłącznie z ustalonego z nim harmonogramu szczepień. W przypadku natomiast, jeśli właściciel zwierzęcia zauważy niepokojące objawy nasuwające podejrzenie pogorszenie stanu zdrowia zwierzęcia, powinien niezwłocznie skontaktować się z zakładem leczniczym dla zwierząt w celu oceny stanu zdrowia i wprowadzenia ewentualnego leczenia. Wszelkie zabiegi na zwierzętach w tym ich badanie, podawanie leków, mogą być wykonywane tylko przez lekarzy weterynarii.


Autor:Katarzyna Sołtyk (2024.09.26 10:39)

W związku z zamieszczoną przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informacją o braku obowiązku rejestracji drobiu utrzymywanego na użytek własny (https://www.gov.pl/web/arimr/arimr-przypomina-zasady-dotyczace-rejestracji-drobiu) przypominamy, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzania środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2023 r., poz. 2225) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej we wszystkich gospodarstwach utrzymujących drób w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków nakazuje się zgłaszanie do Powiatowego Lekarza Weterynarii miejsc, w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w budynkach mieszkalnych. Zgłoszenie powinno zawierać adres gospodarstwa w którym utrzymywany jest drób, imię, nazwisko, kontaktowy numer telefonu do posiadacza zwierząt oraz liczbę sztuk drobiu z rozróżnieniem na gatunki.

 

Zgłoszenia można dokonać na formularzu TUTAJ


Autor:Katarzyna Sołtyk (2024.07.18 13:47)

JEŻELI WPROWADZASZ NA RYNEK ZWIERZĘTA !!!

 

Podmioty prowadzące działalność nadzorowaną

· ZAROBKOWY TRANSPORT ZWIERZĄT lub TRANSPORT ZWIERZĄT wykonywany

w związku z prowadzeniem innej działalności gospodarczej

· OBRÓT ZWIERZĘTAMI, POŚREDNICTWO w tym obrocie, SKUPY ZWIERZĄT

są zobowiązane zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze

względu na załadunek i wyładunek zwierząt o:

ZAŁADUNKU I WYŁADUNKU ZWIERZĄT CO NAJMNIEJ

NA 24 GODZINY PRZED PLANOWANYM TERMINEM

ICH ZAŁADUNKU I WYŁADUNKU

 

Podmioty prowadzące działalność nadzorowaną

· Organizatorzy TARGÓW, WYSTAW, POKAZÓW LUB KONKURSÓW ZWIERZĄT

są zobowiązane zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na

miejsce organizowania targów, wystaw pokazów lub konkursów zwierząt o

CZASIE I MIEJSCU ORGANIZOWANIA:

- targów, wystaw lub konkursów – co najmniej na 30 dni przed planowanym terminem ich zorganizowania

- pokazów – co najmniej 7 dni przez planowanym terminem ich zorganizowania

 

Podmioty prowadzące PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNE SEKTORA

AKWAKULTURY niezwłocznie przekazują, w formie pisemnej, powiatowemu lekarzowi

weterynarii właściwemu na miejsce wysyłki informację o umieszczeniu na rynku zwierząt

akwakultury przeznaczonych do chowu, hodowli lub odnowy populacji, zawierające miejsce
pochodzenia i przeznaczenia tych zwierząt.

 

Podstawa prawna:
Art. 5 ust. 8 oraz art. 33 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt


Autor:Katarzyna Sołtyk (2024.06.17 12:36)

Szanowni Państwo,

 

Uprzejmie informujemy, że począwszy od 11 czerwca 2024 r., badanie mięsa na obecność włośni będzie odbywać się we wtorki oraz piątki.

 

Jednocześnie przypominamy, że próbka mięsa do badania wagowo powinna wynosić około 100 g. Mięso nie może być mrożone i powinno być dostarczone do 48 godzin od odstrzału.

 

Ze względów organizacyjnych próby są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00, a badanie jest wykonywane dwa razy w tygodniu – we wtorek i w piątek (w te dni przebadane zostaną tylko te próby, które będą dostarczone do godz. 10.00).

 

Aktualnie zlecenie badania zewnętrznego mięsa na obecność włośni prosimy zgłaszać na formularzu z dnia 15.04.2024 r. (dostępny TUTAJ ).


Badanie jest bezpłatne.



Autor:Katarzyna Sołtyk (2024.05.24 10:08)

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że w zakładce "Formularze" został udostępniony nowy formularz zlecenia badania zewnętrznego mięsa na obecność włośni.

Prosimy o jego stosowanie od dnia 15.04.2024 r.

Nowy formularz dostępny jest TUTAJ


Autor:Katarzyna Sołtyk (2024.04.12 08:44)

Szanowni Państwo,

W zakładce "Ogłoszenia" udostępniliśmy prezentację przygotowaną przez Główny Inspektorat Weterynarii dot. ASF, tj. środków kontroli, bioasekuracji oraz zasad przemieszczania świń. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi materiałami.

Bezpośredni dostęp do prezentacji znajduje się TUTAJ


Autor:Katarzyna Sołtyk (2024.03.20 11:44)

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdują się informacje dotyczące przemieszczania zwierząt:

Informacje MRiRW dot. przemieszczania zwierząt

W opinii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zgodnie z przepisami  art. 110 ust. 1 lit. c rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 zakłady, w których utrzymuje się świnie, owce, kozy, zwierzęta jeleniowate i wielbłądowate, zapewniają, aby w przypadku przemieszczania w obrębie terytorium danego państwa członkowskiego tych zwierząt z zakładu, w którym są utrzymywane, towarzyszył im poprawnie wypełniony dokument dotyczący przemieszczenia, o którym mowa w art. 113 lit. b, art. 115 lit. b i art. 117 lit. b rozporządzenia (UE) 2016/429.

Mając na uwadze powyższe, obecnie przesyłki świń muszą być zaopatrywane jednocześnie w dokument dotyczący przemieszczenia, podpisany przez posiadacza zwierząt, który służy do identyfikacji i śledzenia zwierząt oraz w dokument urzędowy w postaci świadectwa zdrowia, który potwierdza spełnienie wymogów zdrowotnych tych zwierząt.

W zakładce "Formularze" udostępniliśmy dokumenty związane z przemieszczaniem zwierząt:

Dokument przemieszczenia dla świń

Dokument przemieszczenia dla owiec i kóz

Dokument przemieszczenia wielbłądowatych i jeleniowatych



Autor:Katarzyna Sołtyk (2024.02.20 08:19)

Szanowni Państwo,

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kłodzku informuje, iż w przypadku konieczności uzyskania świadectwa zdrowia w obrocie krajowym zwierząt, właściciele zobligowani są do kontaktu w tej sprawie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Kłodzku z/s w Bystrzycy Kłodzkiej.

 Chęć uzyskania w/w dokumentu należy zgłosić minimum na dwa dni przed transportem – telefonicznie, mailowo lub osobiście w siedzibie tut. Inspektoratu.

 Formularz zgłoszenia znajduje się TUTAJ

 Powyższe zasady będą obowiązywały do odwołania.

 

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:

tel. (74) 8110247

e-mail: klodzko@wroc.wiw.gov.pl


Autor:Katarzyna Sołtyk (2024.02.14 15:45)

Powiatowy Inspektorat Weterynarii przekazuje wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii dla rolników dotyczące przeprowadzania analizy ryzyka dotyczącej zagrożenia wystąpieniem obgryzania ogona u świń oraz wytyczne dotyczące stosowania materiałów wzbogacających środowisko dla świń.

 Materiały do pobrania:


Autor:Katarzyna Sołtyk (2024.01.18 09:12)

Szanowni Państwo,

W związku ze zmianą przepisów dot. podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną prosimy, aby osoby wpisane do w/w rejestru zgłosiły się do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kłodzku z/s w Bystrzycy Kłodzkiej w celu uzupełniania swoich danych o numer PESEL. Obowiązek ten wynika z art. 11 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. 2023 r., poz. 1075).


Autor:Katarzyna Sołtyk (2023.09.12 14:38)

Szanowni Państwo,

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kłodzku z/s w Bystrzycy Kłodzkiej poszukuje lekarzy weterynarii do wykonywania ustawowych zadań Inspekcji Weterynaryjnej określonych w art. 16 Ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej.

Wszystkie osoby zainteresowane prosimy o kontakt w tutejszym urzędem:

tel. (74) 811-02-47

e-mail: klodzko@wroc.wiw.gov.pl


Autor:Katarzyna Sołtyk (2023.08.03 13:06)

Dane adresowe - strona główna Biuletynu Informacji Publicznej

Inspekcja Weterynaryjna Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kłodzku z/s w Bystrzycy Kłodzkiej

Inspekcja Weterynaryjna

Powiatowy Inspektorat Weterynarii

w Kłodzku z/s w Bystrzycy Kłodzkiej

ul. Kłodzka 12
57-500 Bystrzyca Kłodzka
tel. 74 867 36 63

e-mail:klodzko@wroc.wiw.gov.pl

tel. (74) 8 110 247
                                                                

adres skrytki e-puap: PIW_Klodzko

NIP: 883-16-16-268, REGON: 890724013

numer BDO: 000506077

Nr rachunku bankowego PIW Kłodzko:

61 1010 1674 0065 6522 3100 0000


OPŁATA SKARBOWA:

Gmina Bystrzyca Kłodzka

62 9588 0004 9700 0299 2000 0070



Godziny pracy Inspektoratu:

poniedziałek - piątek  7:30-15:30


Adres redakcji BIP:

ul. Kłodzka 12

57-500 Bystrzyca Kłodzka

  METRYKA INFORMACJI
Osoba, która wytworzyła informację:   Katarzyna Sołtyk
Osoba, która wprowadziła informację do BIP:   Katarzyna Sołtyk
Autor ostatniej poprawki:   Katarzyna Sołtyk
Osoba, która zweryfikowała informację w BIP:   Katarzyna Sołtyk
Data wprowadzenia do BIP:  11.09.2012 22:24
Data weryfikacji:   25.09.2024 12:55
Data ostatniej zmiany:   25.09.2024 12:55 Rejestr zmian